
Sirpa Rautio
Dyrektorka Agencji Praw Podstawowych UE
Sirpa Rautio objęła stanowisko Dyrektorki Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) w marcu 2024 r. Wcześniej była pierwszą dyrektorką fińskiej Krajowej Instytucji Praw Człowieka, Fińskiego Centrum Praw Człowieka, którego była założycielką. Pełniła funkcję jego dyrektorki od marca 2012 r. do lutego 2024 r. Od marca 2022 r. do 2024 r. była również przewodniczącą Europejskiej Sieci Instytucji Praw Człowieka (ENNHRI).
Przed powrotem do Finlandii w 2012 r. pracowała za granicą przez około 20 lat na stanowiskach eksperckich i kierowniczych w organizacjach międzynarodowych, w tym w Banku Światowym, Radzie Europy, ONZE, OBWE i UE.
Była członkinią zarządu FRA w latach 2015-2020 i przewodniczącą zarządu od 2017 roku. Zajmowała się prawami człowieka i praworządnością w ramach prac tej organizacji, jak i poza nią. Ma bogate doświadczenie w pracy w środowiskach pokonfliktowych i w krajach przechodzących transformację. Jest z wykształcenia prawniczką, ukończyła Uniwersytet Turku w Finlandii.

Ellen Germain
Specjalna Pełnomocniczka ds. kwestii związanych z Holokaustem
Ellen Germain dołączyła do amerykańskiej służby zagranicznej w 1995 r., a w 2021 r. została Specjalną Pełnomocniczką ds. kwestii związanych z Holocaustem. Pełniła funkcję zastępczyni szefa misji w ambasadzie USA w Sarajewie, Konsul Generalnej USA w Krakowie oraz zastępczyni radcy politycznego w ambasadzie USA w Bagdadzie i misji USA przy ONZ w Nowym Jorku. Pełniła również służbę dyplomatyczną w Tel Awiwie, Londynie i Moskwie. Była dyrektorką wydziału ds. Półwyspu Arabskiego i pracowała w wydziałach ds. rosyjskich, izraelsko-palestyńskich i maghrebskich. Pochodzi z Nowego Jorku i posiada dyplomy uniwersytetów Stanforda, Columbii i Cambridge. Przed dołączeniem do służby zagranicznej pracowała jako programistka komputerowa i dziennikarka naukowa.

Andrew Baker
Przedstawiciel urzędującego przewodniczącego OBWE ds. zwalczania antysemityzmu
Andrew Baker jest dyrektorem ds. międzynarodowych spraw żydowskich w American Jewish Committee (AJC). Od 2009 r. pełni również funkcję osobistego przedstawiciela urzędującego przewodniczącego OBWE ds. zwalczania antysemityzmu. Członek Leadership Council of the Jewish Claims Conference, pomagał w tworzeniu i zasiadał w komisjach restytucyjnych i historycznych w Czechach, na Litwie, w Rumunii i na Słowacji. Kierował działaniami AJC we współpracy z polskim rządem przy tworzeniu Miejsca Pamięci w Bełżcu. W uznaniu jego pracy w Europie został odznaczony przez prezydentów Niemiec, Litwy (dwukrotnie), Łotwy i Rumunii (dwukrotnie). Jest byłym przewodniczącym Konferencji Międzywyznaniowej w Waszyngtonie, byłym komisarzem Komisji Praw Człowieka Dystryktu Kolumbii, byłym przewodniczącym Waszyngtońskiej Rady Rabinów i byłym kapelanem w więzieniu San Quentin.

Michael Whine
członek Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji
Michael Whine jest członkiem Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) z ramienia Wielkiej Brytanii. ECRI jest organizacją zajmującą się prawami człowieka, która specjalizuje się w kwestiach związanych z walką z rasizmem, dyskryminacją, ksenofobią i antysemityzmem. Był współzałożycielem Community Security Trust i doradcą ds. zwalczania terroryzmu w Koronnej Służbie Prokuratorskiej. Jest członkiem Krajowej Niezależnej Grupy Doradczej ds. przestępstw z nienawiści dla policji i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych przy Krajowej Radzie Szefów Policji.
Przewodniczył grupie roboczej ECRI, która przygotowała uaktualnione ogólne zalecenie ECRI nr 9 w sprawie zwalczania antysemityzmu i reprezentował przy różnych inicjatywach rząd Wielkiej Brytanii w OBWE i ONZ.

Paula Sawicka
Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
Paula Sawicka – z wykształcenia psycholożka, była nauczycielka akademicka, tłumaczka z języka angielskiego. W latach 70. i 80. związana z opozycją demokratyczną, w latach 90. zaangażowana w odbudowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, jedna z inicjatorów nowych organizacji pozarządowych, od 2004 do 2014 roku prezeska zarządu Stowarzyszenia przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, obecnie przewodnicząca jego Rady Programowej. Członkini Polskiego PEN Clubu. Współautorka, z Markiem Edelmanem, jego wspomnień I była miłość w getcie. Wspólnie z Krzysztofem Burnetką opublikowała zbiór tekstów Marka Edelmana Prosto się mówi, jak się wie. Autorka wyboru Marek Edelman. Książka do pisania.

Meir Linzen
Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Prawników i Jurystów
Meir Linzen jest prezesem Herzog Fox & Neeman, jednej z wiodących izraelskich firm prawniczych, a przez ponad 20 lat był jej partnerem zarządzającym. Oprócz pełnienia tych funkcji, kieruje działem podatkowym firmy.
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Tel Awiwie w 1980 roku, summa cum laude. W uznaniu jego zasług dla Uniwersytetu i życia publicznego w Izraelu otrzymał tytuł doktora honoris causa filozofii Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Był profesorem wizytującym m.in. na uniwersytetach w Tel Awiwie, Bar Ilan i Ben Gurion. Przez ponad 10 lat zasiadał w Radzie Wykonawczej Uniwersytetu w Tel Awiwie, a obecnie jest członkiem Rady Powierniczej tego uniwersytetu. Jest również przewodniczącym Rady Powierniczej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Jest członkiem Izraelskiej Izby Adwokackiej i przewodniczy dwóm jej ważnym komisjom – Komisji Stosunków Międzynarodowych i Komisji Podatkowej. Jako przedstawiciel Izby Adwokackiej uczestniczy w pracach wielu komisji publicznych.
Pozostaje niezwykle zaangażowany w prawne aspekty przeciwdziałania antysemityzmowi i postawom antyizraelskim na całym świecie. Od 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Prawników i Jurystów (IJL). W czasie, od kiedy stoi na czele IJL, organizacja złożyła liczne wnioski do sądów krajowych (na przykład w Polsce i Niemczech), sądów konstytucyjnych (takich jak Sąd Najwyższy USA i Trybunał Konstytucyjny RP), Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) i międzynarodowych trybunałów w Hadze (MTK i MTS).
Jest synem polskich ocalałych z Holokaustu. Jego matka, Ita Linzen (z domu Weisman), przeżyła warszawskie getto, Auschwitz i Bergen Belsen.

Michael Schudrich
Naczelny Rabin Polski
Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 r. Kształcił się w żydowskich szkołach dziennych w rejonie Nowego Jorku. W 1976 r. ukończył studia religijne na SUNY w Stony Brook. Otrzymał smichę w Jewish Theological Seminary w 1980 roku, a następnie smichę na Yeshiva University w 2000 r. oraz tytuł magistra studiów żydowskich na JTS w 1978 r. i tytuł magistra historii na Uniwersytecie Columbia w 1982 r..
Pełnił funkcję rabina Gminy Żydowskiej w Japonii w latach 1983-89 i był zaangażowany w upamiętnienie bohaterstwa konsula Sugihary w ratowaniu polskich Żydów przed Holokaustem.
Jako student w latach 70-tych, rozpoczął swoje podróże do Europy Wschodniej, organizując wyjazdy grup żydowskich do tych krajów i spotykając się z przedstawicielami społeczności żydowskich. W 1990 r. rozpoczął pracę dla Fundacji Ronalda S. Laudera, a w latach 1992-98 mieszkał w Warszawie. W czerwcu 2000 r. powrócił do Polski jako Rabin Warszawy i Łodzi, a w grudniu 2004 r. został mianowany Naczelnym Rabinem Polski.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Odznaki Honorowej Prezydenta RP, Nagrody Menora za Dialog, Nagrody im. Jana Karskiego, Nagrody Strażnik Pamięci i Nagrody Tygodnika Powszechnego.
Jest mężem Magdy Dorosz-Schudrich i ma jedną córkę, Ariannę, która mieszka w Nowym Jorku.

Angelika Nußberger
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, Komisja Wenecka
Angelika Nußberger jest profesorem prawa międzynarodowego, prawa publicznego i prawa porównawczego na Uniwersytecie w Kolonii oraz założycielką i dyrektorką Akademii Europejskiej Ochrony Praw Człowieka. Wiceprezeska Trybunału Konstytucyjnego Bośni i Hercegowiny, członkini Komisji Weneckiej Rady Europy i Institut de Droit International. Od stycznia 2011 r. do grudnia 2019 była sędzią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazaną przez Niemcy oraz jego wiceprezką od lutego 2017 r. do końca swojej kadencji. W latach 2021-2024 była zaangażowana w projekt naukowy „Memocracy” poświęcony zagadnieniu praw i polityki pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej.
Studiowała prawo i literaturę (niemiecką, rosyjską i francuską) w Monachium, Würzburgu, Moskwie (wizyta studyjna w 1985 r.) i Bostonie (pobyt badawczy na Uniwersytecie Harvarda 1994/1995).

Sonia Styrkacz
Fundacja W Stronę Dialogu
praktykująca psycholożka i psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT), badaczka. Pracowniczka Instytutu Badań Edukacyjnych. Współpracowniczka Fundacji W Stronę Dialogu. Zakończyła studia doktorskie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytecie Warszawskim i jest przed obroną doktoratów na obu tych uczelniach. Prowadzi szkolenia, m.in. dla Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), z zakresu diagnozy dzieci. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na tematach dekolonizacyjnych. Ma także doświadczenie w opiniowaniu sądowym. Jest członkinią grupy Romów Bergitka i aktywnie działa na rzecz praw Romów i Romek. Angażuje się w działalność organizacji humanitarnych wspierających romskich uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w Polsce w ramach MHSS (Mental Health Support Solutions). Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Migracjami.

Adam Bodnar
Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny
Urodzony 6 stycznia 1977 r. w Trzebiatowie. Polski prawnik, nauczyciel akademicki i polityk. Doktor habilitowany nauk prawnych, były Rzecznik Praw Obywatelskich.
Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów LLM na Central European University w Budapeszcie. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2019 r. uzyskał habilitację.
W latach 2006-2020 był zatrudniony i wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 do 2021 roku – Rzecznik Praw Obywatelskich. Prowadził także wykłady w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Od 2020 r. jest profesorem Uniwersytetu SWPS, gdzie w latach 2021 – 2023 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Prawa w Warszawie. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi. W 2023 r. uzyskał mandat senatora. 13 grudnia 2023 r. powołany na urząd Ministra Sprawiedliwości.

Agnieszka Haska
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Agnieszka Haska – kulturoznawczyni, socjolożka, adiunktka w Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Autorka artykułów oraz książek, m.in.: „Jestem Żydem, chcę wejść”. Hotel Polski w Warszawie 1943 (2006) oraz Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie (2018), redaktorka tekstów źródłowych, wykładowczyni akademicka, ekspertka w zakresie analiz dyskursu publicznego. Członkini polskiej delegacji do IHRA (Academic Working Group)

Yfat Barak-Cheney
Dyrektorka ds. międzynarodowych i prawnych, Światowy Kongres Żydów
Yfat Barak-Cheney jest dyrektorką ds. międzynarodowych i prawnych oraz dyrektorką wykonawczą Instytutu Technologii i Praw Człowieka World Jewish Congress, gdzie współpracuje z zaangażowanymi stronami m.in. w kwestiach mowy nienawiści, negowania i zniekształcania Holokaustu, wykorzystywania technologii w edukacji.
Uzyskała LL.M na NYU oraz LL.M, LL.B i B.A na Uniwersytecie Hebrajskim. Była urzędniczką w Departamencie Prawa Międzynarodowego w izraelskim MSZ i stażystką w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla Rwandy i Biurze Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Pracowała również w międzynarodowych organizacjach pozarządowych. Jest współzałożycielką ALMA – Stowarzyszenia na rzecz Promocji Międzynarodowego Prawa Humanitarnego oraz członkinią Forum Dvorah. Należy do izby adwokackiej w Nowym Jorku i izraelskiej izby adwokackiej.

Krzysztof Izdebski
Fundacja im. Stefana Batorego
Krzysztof Izdebski, prawnik i aktywista społeczny. Od wielu lat związany z pracą w organizacjach społecznych. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. rzecznictwa w Fundacji im. Stefana Batorego. Wcześniej pracował m.in. w Departamencie Wyznań i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Michał Balcerzak
Przewodniczący Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej
Michał Balcerzak jest profesorem uczelni na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 2018-2022 był sędzią ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, a w latach 2015-2021 – członkiem Grupy Roboczej ONZ ds. ludności pochodzenia afrykańskiego (procedura specjalna Rady Praw Człowieka). Od 2022 jest członkiem Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej

Katharina von Schnurbein
Koordynatorka Komisji Europejskiej ds. zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego
Dr h.c. Katharina von Schnurbein została mianowana Koordynatorką Komisji Europejskiej ds. zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego w 2015 roku. Wraz ze swoim zespołem opracowała i obecnie wdraża strategię UE w zakresie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego przyjętą w 2021 r. Za swoją pracę na rzecz walki z antysemityzmem otrzymała wiele nagród, w tym tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ben Guriona w Negewie w 2024 roku.
Wcześniej przez pięć lat pełniła funkcję doradczyni Przewodniczącego Komisji Europejskiej, odpowiedzialnego za społeczeństwo obywatelskie oraz dialog religii i organizacji niewyznaniowych. Była również rzeczniczką Komisji ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości. Pracę w Komisji Europejskiej rozpoczęła w 2002 r. jako specjalistka ds. prasy i komunikacji w delegaturze UE w Republice Czeskiej, po tym jak pracowała w zespole Przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich w niemieckim Bundestagu.
Katharina studiowała nauki polityczne i slawistykę w Pradze, Bonn i Oksfordzie.
Jest mężatką i ma czworo dzieci.

Hanna Gospodarczyk
Forum Dialogu
Antropolożka i arabistka. Kierowniczka ds. programowych w fundacji Forum Dialogu. Kieruje pracą zespołu programowego i rozwijaniem oferty dla aktywistów i aktywistek działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Sieci Forum Dialogu.

Piotr Kwapisiewicz
Stowarzyszenie Żydowskie Czulent
Działacz społeczny, zajmuje się rzecznictwem, partycypacją społeczną oraz przeciwdziałaniem antysemityzmowi, mowie nienawiści, przestępstwom z nienawiści. Stypendysta Minorities Fellowship programu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR/UN). Absolwent Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jako ekspert w obszarze przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści, antysemityzmu współpracował z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR/OSCE), European Judicial Training Network.
Działa na rzecz zwiększenia partycypacji mniejszości, szkoląc i inicjując koalicje, partnerstwa, współpracę organizacji mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych z administracją samorządową i rządową. Autor licznych publikacji opracowań i analiz dotyczących włączania mniejszości w procesy decyzyjne. Obecnie pełni rolę prezesa zarządu Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, żydowskiej organizacji rzeczniczej. Członek Komitetu Sterującego European Network on Monitoring Antisemitism.

Jan Łazicki
Polska, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską
Jan Łazicki – urodzony w 1982 r., absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Urzędnik państwowy, w latach 2008-2018 pracował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego i Departamencie Ochrony Zabytków. Do jego głównych obowiązków należał nadzór nad miejscami pamięci i muzeami na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów zagłady i obozów koncentracyjnych. Od 2018 r. pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w Departamencie Strategii Polityki Zagranicznej oraz w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. W dniu 6 lutego 2024 r. został nominowany na Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw kontaktów z diasporą żydowską oraz szefa polskiej delegacji do International Holocaust Remembrance Alliance.

Aleksandra Gliszczyńska-Grabias
Instytut Nauk Prawnych PAN
Dr hab. Aleksandra Gliszczyńska-Grabias jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W swojej pracy badawczej i eksperckiej zajmuje sięzagadnieniami prawa konstytucjonalnego porównawczego, prawa antydyskryminacyjnego, wolności słowa i praw pamięci. Współredaktorka i współautorka książek Constitutionalism under Stress(OUP, 2020) i Law and Memory: Towards Legal Governance of History(CUP, 2017). Stypendystka uniwersytetów Cambridge, Yale oraz European University Institute. Współkierujemiędzynarodowymi projektami badawczymi, w tym ‘The Challenge of Populist Memory Politics for Europe: Towards Effective Responses to Militant Legislation on the Past’ (2021 – 2024) oraz ‘Rethinking Militant Democracy Doctrine’ (2024-2027). Od lipca 2024 r. kieruje pracami Rady Ekspertów przy Prokuratorze Generalnym ds. przestępstw motywowanych uprzedzeniami i mowy nienawiści.

Zygmunt Stępiński
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. XX wieku zaangażowany był w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych „Dom dostępny” i „Dom bez barier”. Od lutego 2019 roku Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich

Christian Heldt
Specjalny przedstawiciel ds. relacji z organizacjami żydowskimi, kwestii związanych z antysemityzmem i międzynarodowych spraw Sinti i Romów oraz pamięci o Holokauście
Christian Heldt jest zawodowym dyplomatą, który we wrześniu 2024 r. został mianowany specjalnym przedstawicielem Niemiec. Po dołączeniu do niemieckiej dyplomacji w 1991 r. pełnił różne funkcje w Moskwie, Tel Awiwie, Paryżu, Rzymie (Stolica Apostolska), a także w niemieckim Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Obrony. W ostatnim czasie pełnił funkcję Ambasadora w Kosowie i na Łotwie. Na obecnym stanowisku zajmuje się stosunkami z organizacjami żydowskimi, kwestiami związanymi z antysemityzmem, międzynarodowymi sprawami Sinti i Romów oraz pamięcią o Holokauście, koordynując niemieckie działania na poziomie UE i międzynarodowym w tym zakresie.

Agnieszka Markiewicz
Amerykański Komitet Żydów, Biuro Europy Środkowej w Warszawie
Dyrektorka American Jewish Committe Central Europe. Od lat angażuje się w budowanie relacji pomiędzy Polakami, amerykańskimi Żydami i Izraelczykami. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Wcześniej związana, m.in. z Forum Dialogu oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorką książki pt.: „Na Pierwszej Linii. Życie żydowskiego dyplomaty. David Harris w rozmowie z Agnieszką Markiewicz” (ZNAK).

Virginia Gamba de Potgieter
Pełniąca obowiązki Specjalnego Doradcy ONZ ds. zapobiegania ludobójstwu
Profesor Virginia Gamba jest pełniącą obowiązki specjalnego doradcy ONZ ds. zapobiegania ludobójstwu. Od kwietnia 2017 r. pełni również funkcję Specjalnej Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych na szczeblu Podsekretarza Generalnego. Ostatnio pełniła funkcję zastępczyni Sekretarza Generalnego, Dyrektora wspólnego mechanizmu dochodzeniowego w sprawie Syrii (rezolucje RB 2235 i 2319). Wcześniej pełniła funkcję zastępczyni Wysokiego Przedstawiciela ds. rozbrojenia i Dyrektorki biura ds. rozbrojenia.
W przeszłości pracowała dla ONZ także m.in. jako Dyrektor Programu Rozbrojenia i Rozwiązywania Konfliktów w Instytucie Badań nad Rozbrojeniem ONZ w Genewie (1992-1996).
Posiada długoletnią ścieżkę kariery w obszarze pokoju i bezpieczeństwa, bezpieczeństwa ludzi i rozbrojenia. W latach 2007-2011 pełniła funkcję zastępczyni Dyrektora i starszego koordynatora ds. bezpieczeństwa w Instituto Superior de Seguridad Publica, Ministerstwie Sprawiedliwości, rządzie autonomicznego miasta Buenos Aires. W latach 1996-2006 pracowała w Afryce, m.in. jako konsultantka ds. pokoju i bezpieczeństwa w Unii Afrykańskiej, zastępczyni Dyrektora Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w RPA oraz Dyrektorki ds. interakcji południe-południe w organizacji Safer Africa. Była również starszą oficer programową ds. kontroli zbrojeń, rozbrojenia i demobilizacji w Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthur w Chicago (1991-1993). Wcześniej była pracownikiem naukowym i starszą wykładowczynią w Latin American Security Studies, Department of War Studies, King’s College w Londynie (1986-1991). Ponadto pełniła również funkcję doradczyni argentyńskiego Ministerstwa Obrony ds. stosunków cywilno-wojskowych i transformacji wojska w warunkach demokracji (1983-1985).
Posiada tytuł magistra (ekonomii) w dziedzinie studiów strategicznych, University College of Wales, Aberyswyth oraz tytuł licencjata (z wyróżnieniem) w dziedzinie studiów hiszpańskich i latynoamerykańskich, University of Newcastle Upon Tyne, Wielka Brytania.
Urodziła się w San Martin w prowincji Buenos Aires w 1954 r. Jest mężatką i ma jedną córkę.

Michał Bilewicz
Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytet Warszawski
dr hab. Michał Bilewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania dotyczące psychologii stosunków międzygrupowych, antysemityzmu, zajmuje się problemami mowy nienawiści, uwarunkowaniami wiary w teorie spiskowe, tożsamością grup mniejszościowych (m. in. polskich Żydów). Autor licznych publikacji na łamach czasopism psychologicznych (np. Journal of Personality and Social Psychology, Psychological Inquiry czy Current Research in Psychological Science) oraz książek – w tym wydanej ostatnio „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”. Członek polskiej delegacji do IHRA.

Eric Pickles
Przewodniczący Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście
Lord Eric Pickles jest obecnie przewodniczącym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). We wrześniu 2015 r. został mianowany Specjalnym Pełnomocnikiem ds. kwestii związanych z postholokaustem. Ściśle współpracuje z wieloma naukowcami zajmującymi się Holokaustem, ocalałymi oraz organizacjami edukacyjnymi i społecznymi w Wielkiej Brytanii.
Kluczowym zadaniem Specjalnego Pełnomocnika jest zapewnienie, że Wielka Brytania nadal będzie odgrywać znaczącą rolę w międzynarodowych dyskusjach na temat wszystkich kwestii związanych z Holokaustem, w tym negowania i zniekształcania Holokaustu. Inne obszary aktywności Pełnomocnika obejmują pamięć i edukację o Holokauście oraz otwarcie archiwów w celach edukacyjnych, restytucję dzieł sztuki i nieruchomości oraz promowanie wdrażania Deklaracji terezińskiej w sprawie mienia okresu Holokaustu.
Wraz z byłym ministrem gabinetu Partii Pracy, Edem Ballsem, współprzewodniczy brytyjskiej Fundacji Pamięci Holokaustu, która doradza rządowi Wielkiej Brytanii w sprawie planów budowy nowego Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście obok Houses of Parliament w Westminster.

Ruth Cohen-Dar
Dyrektor Departamentu Zwalczania Antysemityzmu i Pamięci o Holokauście w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela.
Ruth urodziła się na Negewie. Rodzina pionierów, która w 1950 r. założyła wioskę na Negewie, niedaleko Aszkelonu.
Służyła w IDF przez 3 lata jako oficer, po roku wolontariatu jako pracownik społeczny na peryferyjnych obszarach wiejskich.
Posiada tytuł licencjata i magistra nauk politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Trzykrotnie pełnił służbę za granicą, ostatnio jako zastępca szefa misji w Warszawie, w Polsce.
Od 2020 r. pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwalczania Antysemityzmu i Pamięci o Holokauście w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela oraz współprzewodniczącego izraelskiej delegacji do IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance/ Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście).
Mówi po hebrajsku, angielsku, hiszpańsku, a także w niewielkim zakresie po polsku i niemiecku.
Zamężna, dwoje dzieci.

Wojciech Soczewica
Dyrektor Generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau
Dyrektor Generalny i członek Zarządu Fundacji Auschwitz-Birkenau. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w kształtowaniu relacji międzynarodowych w administracji publicznej na poziomie rządowym i samorządowym, a także w pracy w organizacjach pozarządowych o globalnym zasięgu. Wieloletni dorobek w kierowaniu i zarządzaniu zespołami, opracowywaniu i wdrażaniu strategii oraz budowaniu relacji z partnerami ze świata polityki, mediów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego. Specjalizuje się w długotrwałych działaniach o znaczeniu społecznym. Interesuje się zarządzaniem innowacjami i współpracą międzynarodową. Prowadzi zajęcia akademickie na Uniwersytecie SWPS. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Ogród Sprawiedliwych. Ojciec dwóch córek: Hanny (14 l.) i Igi (9 l.), mieszka z rodziną w Warszawie.

Maria Telalian
Dyrektorka Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE
Maria Telalian jest dziewiątą dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), powołaną na to stanowisko w grudniu 2024 roku.
Przed tą nominacją była radczynią prawną w greckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Dyrektorką Departamentu Prawnego. Była również Dyrektorką Sekcji Prawa Międzynarodowego Publicznego w Departamencie Prawnym i pełniła funkcję Zastępczyni Stałego Przedstawiciela Grecji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w latach 2005-2007.
Pełniła również funkcję Pełnomocniczki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, była też członkinią Panelu Arbitrów Stałego Trybunału Arbitrażowego oraz przedstawicielką w Szóstym Komitecie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jest byłą członkinią Komisji Odwoławczej Unii Zachodnioeuropejskiej do rozstrzygania sporów wynikających z Regulaminu Pracowniczego UZE. Posiada również kilkuletnie doświadczenie wykładowczyni w Akademii Dyplomatycznej Greckiej Służby Zagranicznej oraz w Academy of Oceans Law and Policy na Rodos.